• "Powstanie styczniowe na Kielecczyźnie”

• 25 stycznia 2023 r. uczennice Szkoły Podstawowej w Zbelutce: Łata Malwina kl. VII, Machul Rozalia kl. VII, Wójtowicz Kamila kl. VIII brały udział w Powiatowym Konkursie Historycznym pt.: ,,Gloria Victis. Powstanie styczniowe na Kielecczyźnie ". Konkurs został przeprowadzony w Zespole Szkół Informatycznych w Kielcach im. gen. Józefa Hauke Bosaka wspólnie z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania.  Uczennice rozwiązywały test na platformie internetowej. W czasie oczekiwania na podsumowanie konkursu odbyło się spotkanie z dowódcą grupy rekonstrukcji historycznej Robertem Osińskim, który w wykładzie przedstawił historię ,,Pułku Żuawów Śmierci ".

Patronat nad konkursem objął:

Kurator Oświaty w Kielcach

Starosta Powiatu Kielce

Prezydent Miasta Kielce

• Dzień Babci i Dziadka na słodko, nasercowo i zabawnie

• Tegoroczną inscenizację z okazji Dnia Babci i Dziadka zaprezentowali uczniowie klasy IV i V.

Motywem przewodnim całego przedstawienia było hasło „Jak postawić babcię na nogi.” Uczniowie w zabawny sposób pokazali problemy zdrowotne tytułowej babci, która nie może ruszyć się z łóżka – wszystko ją boli. Starania dziadka, który porusza cały świat, nie przynoszą rezultatu. Ale... od czego są wnuczęta? To one przynoszą ulgę w jej dolegliwościach, „słodzą” babci i dziadkowi. W końcu przesyłają buziaki – słodziaki. Całe przedstawienie ubrane w humor, wzbogacone przyśpiewkami o babci i dziadku dostarczyło obecnym na uroczystości seniorom wielu wzruszeń.

Nad przygotowaniem wokalno-aktorskim uczniów czuwały panie Justyna Maj i Justyna Gach.

• Pokaz iluzjonisty

• 18 stycznia 2023 roku naszą szkołę odwiedził iluzjonista. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli pokaz. Było ciekawie i intrygująco. Możemy powiedzieć, że dzieciaki były oczarowane jego występem.

• „Bóg się rodzi, moc truchleje”

• W ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyły się tradycyjne jasełka. Program artystyczny przedstawili uczniowie klasy siódmej przy współudziale klasy czwartej oraz solistek z klasy piątej i pierwszej. Inscenizację, oprócz uczniów i kadry pedagogicznej,  obejrzeli zaproszeni goście: burmistrz Paweł Marwicki, kierownik CUW Luiza Szyndlarewicz, radny powiatu Bogdan Gierada, radni i sołtysi z Nowej Zbelutki i Starej Zbelutki, przewodnicząca Rady Rodziców, pani Anna Włodarczyk oraz przedstawiciel emerytowanych pracowników szkoły – pani Barbara Sroka. Na to przedstawienie przybyli także rodzice małych aktorów.

Przygotowane przez uczniów jasełka opowiadały o odwiecznym konflikcie dobra ze złem w kontekście świąt Bożego Narodzenia. Prócz aniołów, pasterzy i monarchów wędrujących za gwiazdą na scenie pokazał się owładnięty myślą o groźbie utraty władzy Herod, któremu kolejne posunięcia i działania podpowiadał diabeł. Owacją został przyjęty występ Gabrysi Wasik, która wykonała pastorałkę „Oj maluśki, maluśki”. Przedstawienie stało na wysokim poziomie artystycznym i ostatecznie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem kolędy „Bóg się rodzi”.

Na koniec przedstawiciele władz oraz dyrektor szkoły, pani Elżbieta Ginał złożyli zebranym świąteczne życzenia, aby nadchodzący czas przyniósł odpoczynek i wytchnienie od obowiązków szkolnych, a spotkania rodzinne przebiegały w spokojnej, pełnej zrozumienia i miłosci atmosferze.

Jasełka (scenariusz oraz scenografię) przygotowała pani Wiesława Siwonia z klasą siódmą przy wsparciu katechetki, pani Doroty Pastuszyńskiej. O przygotowanie muzyczne zadbała pani Elżbieta Ginał. Nadzór nad sprzętem nagłaśniającym oraz emisją kolejnych utworów muzycznych pełniła pani Patrycja Zbąska. Zdjęcia wykonał Igor Szafrański.