•                                    Nasza szkoła

• Historia szkoły w Zbelutce sięga lat przedwojennych. Obecnie budynek szkoły został oddany do użytku 8 grudnia 1965r. Szkoła Podstawowa prowadzona jest przez Gminę Łagów. Placówka położona jest w otulinie Parku Krajobrazowego Cisowsko- Orłowińskiego. Od strony północnej rozciąga się rozległy widok na panoramę Gór Świętokrzyskich z widokiem na klasztor w Świętym Krzyżu, od południowej dostrzegamy malowniczo położony wśród lasów zalew Chańcza.

W budynku Szkoły mieści się 7 sal lekcyjnych, sala gimnastyczna, biblioteka, pracownia komputerowa, która jest wyposażona w sprzęt audiowizualny z dostępem do Internetu, tablice interaktywne, boisko trawiaste do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne i dobrze wyposażony plac zabaw, który przyciąga w czasie wolnym od zajęć rodziny z małymi dziećmi. Obiekt jest całodobowo monitorowany. Wokół szkoły znajduje się zadbany teren zielony.

W szkole uczy się obecnie 104 uczniów w klasach I- VIII. Obwód szkoły obejmuje cztery miejscowości: Stara Zbelutka, Nowa Zbelutka, Sadków i Gęsice. Jej walorem jest bliskość relacji nauczyciel- uczeń i wykluczająca anonimowość oraz poczucie obcości.

Początkowo teren wokół szkoły, tj. boiska były porośnięte trawą, zaś droga dojazdowa była utwardzona szlaką. Ten stan trwał do 2008r.

Budynek szkolny przechodził wiele prac remontowych i modernizacyjnych, m.in. wymiana okien, remont sal lekcyjnych, monitoring, uszczelnienie i konserwacja poszycia dachowego.

Od 1998 roku w naszej szkole funkcjonuje pracownia komputerowa. Pierwsze komputery stacjonarne to sprzęt marki Macintosh, a całe wyposażenie stanowiło wówczas 8 sztuk.

Obecne wyposażenie pracowni informatycznej to 17 jednostek stacjonarnych ze stałym dostępem do Internetu światłowodowego. Każda z sal lekcyjnych dodatkowo posiada laptop z dostępem do Internetu, z których korzystają nauczyciele, zwłaszcza, że od 2019r. nasza szkoła posługuje się e-dziennikiem.

Nasza placówka dysponuje czterema tablicami interaktywnymi i monitorem interaktywnym. Dodatkowo na górnym korytarzu szkolnym jest zamontowana podłoga interaktywna wyposażona w gry edukacyjne, które służą zwłaszcza młodszym uczniom oraz tym, którzy realizują zajęcia rewalidacyjne i korekcyjno- kompensacyjne.Uczestniczymy w różnych programach edukacyjnych, projektach oraz  pozyskujemy  fundusze na ciągły rozwój.

Mankamentem bazy szkoły jest mała ilość sal oraz niewielka powierzchnia. Obecnie trwa rozbudowa istniejącej bazy lokalowej, tzn. nowa hala sportowa z zapleczem oraz sala lekcyjna, modernizacja kotłowni oraz zagospodarowanie terenu (dojazd i parking), co znacznie usprawni naszą pracę.

Szkoła przez wszystkie lata stanowiła dumę okolicznych mieszkańców oraz była dla nich ośrodkiem kultury, była miejscem spotkań, jednoczyła i z pewnością posłuży następnym pokoleniom.