• Kampania „Biała wstążka”

          • Kampania „Biała wstążka” to największa na świecie kampania przeciwko przemocy wobec kobiet zainicjowana i organizowana przez mężczyzn. Adresatami przesłania „Białej wstążki” są również mężczyźni. „Biała wstążka” przeprowadzana jest jednocześnie w blisko 60 krajach świata, w tym również w Polsce.

            Idea wywodzi się z Kanady, gdzie to 6 grudnia 1989 roku na Politechnice w Montrealu doszło do zamachu, w których zostało zamordowanych 14 kobiet. Wśród nich była wrocławianka Pani Barbara Klucznik-Widajewicz. Zamachowiec popełniając zbrodnię kierował się przekonaniem, że kobiety, poprzez to, że się kształcą, są aktywne w życiu społecznym zagrażają porządkowi świata. Uważał, że ruchy feministyczne zrujnowały jego życie, obwiniał kobiety za to, że nie ukończył studiów technicznych, ponieważ kobiety zajęły jego miejsce na uczelni. W 1991 r. Kanadyjczycy włączyli się aktywnie w przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet inicjując tym samym trwającą już blisko 30 lat kampanię „Białej Wstążki”. W ciągu sześciu tygodni ponad 100 000 mężczyzn zadeklarowało wówczas, poprzez założenie białej wstążki fakt, iż nigdy nie będą sprawcami i będą przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy wobec kobiet.

            Kampania odbywa się w ramach 16 Światowych Dni Przeciwko Przemocy. Rozpoczyna się 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet upamiętniającym zamordowanie w 1960 r. sióstr Mirabal – działaczek na rzecz praw człowieka w Republice Dominikany. Koniec kampanii „Białej wstążki” przypada 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka i podkreśla, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

            Po raz pierwszy, w ramach 16 Światowych Dni Przeciwdziałania Przemocy Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Łagowie włącza się do kampanii „Biała wstążka”. Kampania Przeciwko Przemocy „Biała Wstążka” objęta jest Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Łagów.

            Realizacja Kampanii Przeciwko Przemocy „Biała Wstążka” w Łagowie zajmuje się Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w którego skład wchodzą przedstawiciele Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji, Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej, Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, placówek oświatowych i ochrony zdrowia, którzy z ogromnym zaangażowaniem podejmują aktywność w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

            Powody, dla których zainicjowano przeprowadzenie łagowskiej kampanii przeciwko przemocy, to przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i ograniczenie jej skutków m.in. poprzez zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy związane z występowaniem przemocy – podnoszenie społecznej wrażliwości w odniesieniu do zjawiska przemocy w rodzinie, poszerzenie poziomu wiedzy obywateli oraz przedstawicieli organizacji i instytucji działających w obszarze przeciwdziałania przemocy na temat przemocy domowej, nawiązanie dialogu i poprawa współpracy pomiędzy instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej oraz promowanie wartości rodzinnych.

            Kampania Przeciwko Przemocy „Biała Wstążka” w Łagowie swym hasłem nawołuje: „Szanuję. Nie krzywdzę!”. Hasło to ma być skierowanie szczególnie do osób prezentujących zachowania przemocowe, krzywdzące osoby im najbliższe. Ma nakłonić do refleksji i zastanowienia się nad swoim postępowaniem. Do zatrzymania się i poszukania pomocy

          • Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Gminy Łagów

          • W dniu 13.11.2021r. odbył się Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Gminy Łagów. Uczestniczyli w nim również nasi uczniowie, którzy reprezentują Akademię Tańca Kamili Drezno.

            Wyniki klasyfikacji końcowej dostępne pod adresem: http://baza.taniec.pl/?v=turnieje_pary&w=5070

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a w szczególności uczniom naszej szkoły. Wasza wytrwałość i pasja są godne podziwu.

             

            “Sukces nie jest czymś,

            co się po prostu dzieje

            – sukcesu można się nauczyć.”

            George Halas

          • Akademia z okazji Dnia Niepodległości oraz Ślubowanie Pierwszoklasistów

          • W dniu 10 listopada 2021 r uczniowie Szkoły Podstawowej w Zbelutce wzięli udział w kolejnej edycji Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Szkoła do hymnu”. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy o godzinie  11:11. Następnie odbyła się akademia z okazji Dnia Niepodległości i Ślubowanie klasy I. Na uroczystości przybył Burmistrz Miasta i Gminy Łagów Paweł Marwicki oraz rodzice klasy pierwszej. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Wiesławy Siwonia wierszem i piosenką uczcili 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedstawili też treści historyczne tej doniosłej uroczystości i odśpiewali pieśni patriotyczne. Takie dni jak ten przyczyniają się do tego, aby podtrzymać w młodych ludziach więź z Ojczyzną jej historią, kulturą sztuką oraz tradycją.

            Pierwszoklasiści pod kierunkiem pani Haliny Łuckiej zaprezentowali program artystyczny wierszem, piosenką i tańcem. Doniosłym momentem był akt pasowania na uczniów naszej szkoły dokonanym przez panią Dyrektor Elżbietę Ginał. Tym samym uczniowie klasy I zostali symbolicznie włączeni do społeczności uczniowskiej. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, nie zabrakło również słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

            Na zakończenie Burmistrz Miasta i Gminy Łagów oraz pani Dyrektor Elżbieta Ginał podziękowali uczniom i nauczycielom za przygotowane akademie. Pan Burmistrz zaprosił na uroczystości gminne z okazji Dnia Niepodległości do Łagowa na 11 listopada, przedstawiając harmonogram obchodów. Życzył uczniom klasy I samych sukcesów w nauce, radości z pobytu w szkole w związku z pasowaniem na uczniów.

          • Dzień Zaduszny

          • Uczniowie klasy drugiej oraz piątej wraz z wychowawcami w dniu 2 listopada odwiedzili tutejszy cmentarz. Zapalili symboliczne znicze pamięci na grobach nieznanych żołnierzy i zadumali się nad ich losami.

          • Rekonstrukcja historyczna

          • Dniu 18.10.2021r. odbył się w szkole pokaz historyczny pt. ”Życie i kultura w średniowieczu” w wykonaniu grupy artystycznej „Rekonstrukto”.

            Przedstawiono:

            - przegląd ekwipunku i uzbrojenia,

            - dużą kolekcję broni i rekwizytów,

            - gry i zabawy plebejskie,

            - pojedynki rycerskie,

            - prezentacje obyczajów i kultury epoki.

            Każdy uczeń mógł osobiście zapoznać się z rekwizytami.