• DENTOBUS

• W poniedziałek (21.02) przyjedzie do naszej szkoły dentobus w celu przeglądu stomatologicznego uczniów klas V-VIII. Bardzo proszę o wypełnienie oświadczenia. Jedynie z tym dokumentem dziecko będzie mogło wziąć udział w badaniu. Oświadczenie dostępne w załączniku. W przypadku braku możliwości wydrukowania zapraszamy do w szkoły gdzie będą dostępne druki.

Oswiadczenie.pdf​​​​​​​

• „Pszczoły – nasi mali przyjaciele”

• Skąd się bierze miód? Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zbelutce już wiedzą! 31 stycznia odbyło się spotkanie z panem Rafałem z Pasieki IMAGO Stróże. Pszczelarz przybył w towarzystwie swoich przyjaciół – pszczół, które przywiózł w specjalnym, szklanym ulu.

Pan Rafał powiedział nam, że pszczoły występują w rodzinach zwanych rojami, w których żyją robotnice, samce zwane trutniami oraz pszczela matka zwana królową. Robotnice zajmują się karmieniem królowej i larw, ochraniają ul, a przede wszystkim zbierają nektar i pyłki kwiatowe, z których wyrabiają miód. Natomiast królowa odpowiedzialna jest za składanie jaj w komórkach woskowych.
            Ciekawe ilustracje, wosk pszczeli i mini strój pszczelarza z siatką ochronną – to wszystko dzieci mogły zobaczyć a także założyć w trakcie spotkania. Miały przyjemność obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy, dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto.

Dowiedzieliśmy się, że nie zawsze pszczoły były hodowane przez człowieka i mieszkały w ulach. Kiedyś pszczoły żyły w lesie i swoje roje zakładały w dziuplach drzew. Dzieci dowiedziały się również, co wytwarzają pszczoły, a mianowicie: miód, wosk, mleczko pszczele oraz propolis (kit pszczeli).

Na koniec warsztatów każdy uczestnik samodzielnie wykonał świeczkę.

Najważniejszym jednak przesłaniem warsztatów było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi. Były to bardzo ciekawe zajęcia, które na długo pozostaną w pamięci.