Blok tematyczny tego tygodnia brzmiał - Jak powstaje książka? Dzieci poznały rolę książki w życiu człowieka, rodzaje książek, a także zawody związane z ich powstawaniem: pisarza, autora, ilustratora, redaktora. Grupa poznała kolejną cyfrę- 9 ,wykonywała ćwiczenia w czytaniu i pisaniu. Dzieci z pomocą rodziców uczyły się wiersza na pamięć H.Łochockiej "Książka czeka". Poznały także symbole monet i wykonywały ćwiczenia przy ich użyciu.
Jak powstaje książka?
- 4
Przedszkolaki na majowej łące
Wiosenne tygodnie to dobry czas, by wspólnie obserwować zminiającą się przyrodę. Dlatego podziwialiśmy piękno łąki, zwracaliśmy szczególną uwagę na jej mieszkańców i rośliny na niej rosnące. Dzieci rozwiązywały zagadki i różne ćwiczenia interaktywne. Poznały etapy rozwoju żaby i owady zapylające kwiaty. W tym tygodniu przedszkolaki wykonywały prace plastyczne pt. ,,Majowa łąka“, ,,Zwierzątka mieszkające na łące“ i ,,Mrówka“- z rolek. Dodatkowo Lena zaśpiewała piosenkę ,,Bzycząca zabawa“ a Wiktorek na podstawie doświadczenia pokazał jak są zapylane kwiaty.
14
Procedury dotyczące organizacji zajęć rewalidacyjnych w Szkole Podstawowej w Zbelutce
Procedury dotyczące organizacji zajęć rewalidacyjnych w Szkole Podstawowej w Zbelutce
Od 18 maja br. możliwe jest organizowanie dla dzieci posiadających orzeczenia zajęć rewalidacyjnych w szkołach, których działalność została czasowo ograniczona w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
Będą one miały charakter dobrowolny, a uczestnictwo w nich będzie zależało od decyzji rodziców dzieci i młodzieży
W celu zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2 rekomenduje się
A. W zakresie warunków sanitarnych:
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć dzieci i młodzież oraz kadra pedagogiczna, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją albo mają objawy choroby zakaźnej.
- Zapewnienie środków ochrony indywidualnej (maski, przyłbice, rękawiczki, fartuchy w razie potrzeby) oraz instrukcji prawidłowego ich stosowania.
- Promowanie zasad higieny i umożliwienie ich realizacji poprzez:
- wspieranie i promowanie wśród kadry pedagogicznej i niepedagogicznej zasad:
- higieny rąk (mycie i dezynfekcja),
- higieny dróg oddechowych (podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce)
- uwrażliwienie kadry na konieczność stosowania środków ochrony osobistej (np. rękawiczek, maseczek itp.) oraz mycia i dezynfekcji rąk, w tym szczególnie:
- przed i po kontakcie z dziećmi i młodzieżą,
- po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem,
- po usunięciu środków ochrony osobistej,
- zapewnienie środków czystości (mydło, ręczniki papierowe) oraz przy wejściu i w każdym pomieszczeniu wspólnego użytku środków do dezynfekcji,
- w miarę możliwości używanie osłony ust i nosa przez osoby prowadzące zajęcia oraz informowanie dzieci i młodzieży o konieczności stosowania tego rozwiązania w sposób dostosowany do ich możliwości psychofizycznych
- Zakaz korzystania z telefonów podczas zajęć.
- Korzystanie z posiłków przyniesionych z domu.
- Informowanie dzieci i młodzieży, w sposób dostosowany do ich możliwości psychofizycznych, o ryzyku, jakie niesie ze sobą nieprzestrzeganie zasad higieny.
- Regularne wietrzenie pomieszczeń.
- Regularne dezynfekowanie często używanych powierzchni użytkowych i wyposażenia wykorzystywanego do zajęć. W szczególności ważne jest:
- regularne czyszczenie powierzchni wspólnych, np.: klamek drzwi wejściowych, poręczy, blatów, oparć krzeseł,
- dezynfekowanie powierzchni dotykowych, np.: biurek i stolików, klawiatur i myszek, włączników świateł.
- W przypadku stwierdzenia podejrzenia zarażenia się wirusem przez uczestnika zajęć niezwłoczne podjęcie kroków mających na celu odizolowanie w odrębnym pomieszczeniu tej osoby od innych osób przebywających w placówce. Następnie należy zawiadomić rodzinę bądź osoby wskazane do kontaktu o zaistniałej sytuacji oraz skontaktować się telefonicznie z powiatową/wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu uzyskania decyzji co do dalszego postępowania zgodnie z procedurą ogólną.
B. W zakresie organizacji jednostki systemu oświaty:
- Brak wstępu na teren szkoły osób, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia realizacji zajęć.
- Rodzic w maseczce przyprowadza dziecko do drzwi szkoły.
- Przy wejściu do szkoły uczeń dezynfekuje dłonie i ma mierzoną temperaturę ciała jedynie po uprzednim uzyskaniu zgody od rodzica.
- Poinformowanie opiekunów/ rodziców, że w razie stwierdzenia niepokojących objawów wskazujących na wystąpienie choroby zakaźnej wskazane jest pozostanie w domu i skorzystanie z teleporady medycznej.
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem lub podejrzaną o zakażenie.
- W przypadku złego samopoczucia ucznia podczas zajęć rodzic ma obowiązek niezwłocznego odebrania dziecka ze szkoły.
- Po zakończonych zajęciach rodzic odbiera dziecko oczekując w maseczce przed drzwiami wejściowymi do szkoły.
C. W zakresie prowadzenia zajęć z uczestnikami:
- Ograniczenie kontaktów nauczycieli niezaangażowanych w bezpośrednią pracę z dziećmi uczestniczącymi w zajęciach rewalidacyjnych od uczestników zajęć.
- Zaleca się pracę indywidualną lub w małych grupach o stałym składzie.
- Minimalna przestrzeń do prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na jednego uczestnika zajęć i nauczyciela prowadzącego zajęcia.
- Zaleca się częste mycie rąk (wodą z mydłem) lub dezynfekować je preparatami na bazie alkoholu (min. 60%).
- Regularne mycie lub dezynfekowanie biurek, stołów, klamek, włączników światła, poręczy – muszą być one regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego (najlepiej po każdych zajęciach i przy zmianie grupy uczestników).
- Informowanie dzieci i młodzieży, w sposób dostosowany do ich potrzeb, o unikaniu dotykania oczu, nosa i ust.
- Dbanie o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, przy uwzględnieniu potrzeb dzieci i młodzieży.
- Wietrzenie sali, w której przebywają dzieci, przynajmniej raz na godzinę.
- W trakcie przerwy uczeń pozostaje pod nadzorem nauczyciela.
- Rozpoczynając zajęcia rodzic będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia, że jeżeli jego dziecko zachoruje na SARS-CoV-2, nie będzie dochodzić swoich praw w sądzie, gdyż zajęcia mają charakter dobrowolny, a uczestnictwo w nich zależy od decyzji rodziców.
- W przypadku, kiedy ze względu na brak zgody rodzica, bądź ryzyka wynikającego
z charakteru zajęć lub zagrożenia zdrowotnego, czy braku możliwości zorganizowania zajęć w sposób zmniejszający ryzyka, należy kontynuować pracę z dziećmi lub uczniami z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Procedura obowiązująca w czasie zajęć opiekuńczo - dydaktycznych w Szkole Podstawowej w Zbelutce
Procedura obowiązująca w czasie zajęć opiekuńczo - dydaktycznych w Szkole Podstawowej w Zbelutce
Od 25 maja 2020 uczniowie Oddziału i Punktu Przedszkolnego oraz kl. I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo - wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych.
1. W grupie może przebywać do 12 uczniów w uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego do 14 uczniów.
2. Zajęcia będą odbywać się w tej samej sali : kl. II sala nr 5, kl. I sala nr 7.
3. Ławki będą rozstawione w odległości 1,5 m (1 uczeń - 1 ławka szkolna).
4. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które mogą znajdować się na ławce ( po zajęciach zostają w szkole).
5. Wietrzenie sali będzie odbywać się przynajmniej raz na godzinę lub w razie potrzeby.
6. Po 45 minutach zajęć obowiązkowa przerwa 10 minut. Podczas, której klasa spędza przerwę na korytarzu pod nadzorem nauczyciela przy zachowaniu wymaganej odległości (1,5 - 2m). Uczniowie nie mogą się dotykać, częstować słodyczami, pożyczać przybory szkolne.
7. Zajęcia będą odbywać się od godz.8.00 -11.30 w tym 1 godzina języka angielskiego i religii tygodniowo.
8. Uczniowie zaopatrują się w jedzenie i picie w domu.
9. Rodzic w maseczce przyprowadza dziecko do drzwi wejściowych szkoły. Przy wejściu do szkoły uczeń dezynfekuje ręce. Ma mierzoną temperaturę. Jest kierowane do szatni przez nauczyciela.
10. Jeżeli dziecko ma temperaturę (lub źle się poczuje w czasie zajęć), ma rodzic obowiązek w trybie natychmiastowym je odebrać. Na czas oczekiwania dziecko jest izolowane wraz z opiekunem w sali nr 8.
11. Ręce będą często myte i dezynfekowane.
12. Uczeń w trakcie zajęć przebywa bez maseczki, natomiast nauczyciel lub opiekun w przyłbicy i rękawiczkach.
13. Lista uczniów, zgłaszających się na zajęciach jest ruchoma (jeżeli uczeń chciałby dołączyć do grupy, może to zrobić z dwudniowym wyprzedzeniem).
14. Rodzic odbiera ucznia czekając przed drzwiami wejściowymi do szkoły w maseczce.
15. Uczniowie w szatni przebywają w obecności nauczyciela, zachowując odpowiednią odległość.
16. Rozpoczynając zajęcia rodzic będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia, że jeżeli jego dziecko zachoruje na koronawirusa to nie będzie dochodzić praw w sądzie, a także zezwolenie na możliwość mierzenia temperatury dziecku.
17. Zajęcia ruchowe będą odbywać się tylko na boisku szkolnym.
Kto Ty jesteś?
Kto Ty jesteś?- to blok tematyczny minionego tygodnia.Dzieci poznały legendy i symbole Polski. Dowiedziały się jak wygląda mapa Polski i co możemy z niej odczytać. Poznały literę f, F jak flaga, Franek. Uczyły się wysłuchiwać f na początku w środku i na końcu wyrazów. Dowiedziały się, że Polska leży w Europie, stolicą Polski jest Warszawa. Uczyły się śpiewać hymn Polski, wysłuchały również hymnu Unii Europejskiej. Rodzice zapoznali dzieci z utworami literackimi: "Ojczyzna" W. Domeradzki, "Barwy Ojczyste" Cz. Janczarski.
3
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie